Kurs szycia i konstrukcji torebek

w typie O oraz D

Marzysz o tworzeniu torebek zupełnie od podstaw? Przemienianiu swoich pomysłów na fizyczne twory, które będziesz prezentować z dumą? Chcesz zyskać pewność siebie w pracy z szablonami i nauczyć się modyfikować wykroje, by uzyskać dokładnie to, czego potrzebujesz?

Jeżeli odpowiedź na te pytania brzmi TAK, to mój Kurs Konstrukcji i Szycia Torebek jest dla Ciebie stworzony! 😉

Kurs Konstrukcji i Szycia Torebek zaplanowany został jako seria kursów, omawiająca 9 najpopularniejszych typów form torebek. W pierwszej części, którą teraz oddaję w Twoje ręce, omówimy dwa z nich, typ O oraz D.

Sprzedaż kursu zakończy się za:

Chwilowo ten kurs jest niedostępny w sprzedaży. Za jakiś czas będzie możliwość ponownego dołączenia :)

Wykup dostęp za 397 zł

O kursie konstrukcji i szycia torebek w typie O oraz D

Pierwsza część Kursu Konstrukcji i Szycia Torebek składa się z 2 sekcji. Sekcja wprowadzająca to ok. 2,5-godzinne wprowadzenie do szycia i konstruowania torebek. Z lekcji wprowadzających dowiesz się jakie narzędzia, materiały i dodatki wykorzystywane są przy szyciu torebek, a także poznasz podstawowe techniki wykorzystywane podczas tworzenia akcesoriów.

W drugiej sekcji przejdziemy już do praktyki i tworzenia modeli w typie O oraz D.

Typ O

Z lekcji poświęconych tej konstrukcji dowiesz się jak całkowicie od podstaw stworzyć bazowy wykrój na torebkę box, a także jak ją uszyć na 3 sposoby:

 • ze stębnowaniem i podszewką wszywaną ręcznie
 • z podszewką wykończoną lamówką
 • z ozdobną wypustką i podszewką wszywaną na maszynie, ale bez wykorzystania lamówki

Poznanie tych metod zapewni Ci swobodę w pracy nad różnymi formami w typie O. Dzięki tym metodom zyskasz możliwość idealnego dopasowania techniki szycia do własnych preferencji, posiadanej maszyny, kształtu torebki, wybranych materiałów, czy sposobu usztywnienia swojej pracy.

W kursie omówimy także możliwości, jakie daje konstrukcja O, a także podam Ci przepis na uroczy model dwukomorowy. 

Typ D

Z lekcji poświęconych konstrukcji D dowiesz się jak stworzyć szablon na podstawowy model takiej torebki, a następnie jak go uszyć, wykorzystując jedną z metod poznanych przy tworzeniu torebki box. Wspólnie przemodelujemy również bazę konstrukcji D na inną, bardziej złożoną formę. Dzięki temu zobaczysz, że wprowadzanie różnych modyfikacji do wykroju jest naprawdę łatwe i przyjemne.

Typ O oraz D są niezwykle uniwersalnymi formami, na podstawie których stworzysz najróżniejsze torebki, torby, plecaki, a także nerki czy kosmetyczki. W kursie pokażę Ci szycie wybranych modeli, ale założenie jest takie, by dać Ci wiedzę i swobodę w tworzeniu swoich własnych form.

Lekcje uzupełniające

W kursie nie mogło zabraknąć także detali. Dzięki lekcjom uzupełniającym nauczysz się dodawać proste elementy do bazowych form torebek, jak również modyfikować istniejące wykroje. Przećwiczymy szycie paska do torebki na 2 sposoby, a także omówimy szycie i wykończenie paska z ekoskóry. Pokaże Ci również, jak dodać 3 typy kieszeni do szablonu torebki oraz jak, krok po kroku, je uszyć. Będą to:

 • kieszeń otwarta
 • kieszeń z zamkiem i ozdobną ramką
 • kieszeń z zamkiem poprowadzonym w cięciu

Na koniec podsumujemy temat budowania struktury torebek, czyli usztywniania szytych prac. Jest to chyba najbardziej istotny aspekt tworzenia torebek i jego dobre zrozumienie sprawi, że będziesz tworzyć pięknie prezentujące się i funkcjonalne akcesoria.

-------------------------------------------

W pierwszej części Kursu Konstrukcji i Szycia Torebek chcę przede wszystkim zbudować dla Ciebie taką solidną podstawę do pracy nad różnymi formami. Pokazać Ci jak przygotowywać wykroje, tak by wszystkie ich elementy do siebie pasowały i były odpowiednio opisane. A także ośmielić Cię do eksperymentowania i bawienia się szablonami.

Popracujemy także nad zwiększeniem świadomości podejmowanych decyzji na różnym etapie prac. Dzięki dobrej analizie projektu, dobraniu do niego odpowiednich materiałów, technik szycia czy sposobów usztywnienia, będziesz w stanie wycisnąć 200% z posiadanej maszyny i tworzyć modele idealnie dopasowane do własnych potrzeb. 

-------------------------------------------

Po zakupie sekcja wprowadzająca oraz praktyczna będą dostępne jako 2 osobne kursy. Dokładną listę lekcji, składających się na daną sekcję, znajdziesz poniżej.

Wykup dostęp za 397 zł

Dzięki temu kursowi: 

 • dowiesz się, z czego składa się proces tworzenia torebki od A do Z
 • zapoznasz się z narzędziami i maszynami wykorzystywanymi przy szyciu torebek
 • zapoznasz się z materiałami i wkładami wzmacniającymi oraz usztywniającymi, wykorzystywanymi przy tworzeniu torebek i akcesoriów
 • dowiesz się jak analizować materiały i sztywniki pod kątem wybranego projektu 
 • będziesz mieć lepszy pogląd na to, jak dobierać materiały i techniki do posiadanego sprzętu oraz jak radzić sobie z różnymi problemami podczas szycia
 • dowiesz się jak wycinać elementy torebki z tkaniny i sztywników, oraz jak przenosić oznaczenia z wykroju na materiał
 • poznasz najczęściej wykorzystywane techniki przy tworzeniu torebek, takie jak szycie rogów i łuków płaskich oraz przestrzennych, doszywanie lamówki czy wypustki
 • zyskasz umiejętność tworzenia wykrojów na torebki i akcesoria w typie O oraz D, na bazie różnych kształtów, całkowicie od podstaw
 • dowiesz się jak stworzyć formę, w której wszystkie elementy do siebie pasują!
 • nauczysz się 3 metod szycia torebki w typie O, które wykorzystasz także przy szyciu innych projektów - te same techniki przydadzą Ci się np. przy tworzeniu torebki w typie D
 • dowiesz się jak uszyć zaczepy do torebki na 4 sposoby oraz jak uszyć regulowany pasek na ramię na 2 sposoby
 • dowiesz się jak stworzyć torebkę box z dwoma komorami, wykorzystując poznane wcześniej metody szycia
 • zdobędziesz umiejętność wprowadzania prostych modyfikacji do gotowych wykrojów tj. wprowadzanie dodatkowych cięć czy pomniejszanie lub powiększanie szablonu
 • dowiesz się jak dodać do wykroju i uszyć kieszeń otwartą, kieszeń z ozdobną ramką oraz kieszeń z zamkiem poprowadzonym w cięciu
 • zyskasz lepsze zrozumienie elementów wpływających na kształt i utrzymanie formy torebki
 • będziesz mieć większą pewność siebie podczas pracy nad nowymi modelami
 • nie będziesz więcej polegać jedynie na gotowcach, możesz tworzyć torebki, których nie ma nikt inny!  :)

Co otrzymasz?

Ponad 11 h materiału!

44 lekcje

6 wykrojów do komercyjnego użytku

4 modele kursowe możesz przygotować samodzielnie od podstaw albo wykorzystać przy szyciu gotowe wykroje. W kursie znajdziesz wykrój na torebkę w typie box, torebkę dwukomorową, torebkę kuferek i torebkę kuferek z ozdobną listwą. Dodatkowo na grupie kursowej umieściłam wykrój na plecak Felix oraz torebkę Biankę. Ze wszystkich wykrojów możesz szyć produkty na sprzedaż!

Dostęp do zamkniętej, kameralnej grupy kursowej na portalu Facebook

Na każdym etapie pracy z kursem masz możliwość zadawania pytań, zarówno na platformie z kursem, jak i na grupie kursowej, na portalu Facebook.

Nielimitowany dostęp do kursu

Możesz oglądać materiały tyle razy, ile potrzebujesz :)

Pierwsze wrażenie z oglądania kursu

Karolina T.
"Swoją drogą kurs jest mega wypasiony 😃😍 Obejrzałam kilka lekcji przy dzisiejszej pracy i głowa mi paruje od ilości wiedzy 🤯 Normalnie sztos!"
Kamila K.
Kurs jest prześwietny. Jestem tak strasznie zadowolona, że się na niego zdecydowałam! Najfajniejsze jest to, że wszystko jest wyjaśnione powoli i klarownie, i że mogę wracać do poprzednich lekcji, oglądać kilka razy ten sam fragment. Na maszynie szyję odkąd pamiętam, ale brakowało mi właśnie wiedzy odnośnie takich szczegółów, które mają ogromny wpływ na efekt końcowy, a które znalazłam w kursie. Długo się zastanawiałam nad zakupem, ale teraz jestem pewna, ze było warto.
Ewa M.
Kurs konstrukcji i szycia torebek od Ardente Design wspaniale, konkretnie i szczegółowo tłumaczy podstawy szycia i konstrukcji torebek typu O i D, dzięki czemu jest odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i dla bardziej zaawansowanych. Próbnik sztywników wraz z opisami, gdzie je kupić i jak używać jest nieocenionym dodatkiem, który jakbym chciała sama sobie zorganizować, kosztował by mnie mnóstwo pieniędzy i czasu. Częścią kursu są również 4 gotowe wykroje, na których można poćwiczyć szycie, a następnie traktować jako model wyjściowy do ćwiczenia kobstrukcji🙂🙂🙂 Gosia zawsze odpowie na każde pytanie i chętnie dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Jestem bardzo na TAK! ❤ polecam z całego serducha ❤❤❤

Gratis!

Przy zakupie kursu otrzymasz gratis zestaw próbek różnego rodzaju wkładów usztywniających*. Nic nie zastąpi dotknięcia takich produktów na żywo, a posiadanie próbek pozwoli Ci na jeszcze lepsze zrozumienie zagadnień omawianych w kursie.


* Zestawy wkładów mogą się między sobą różnić w zależności od dostępności danych produktów. Będę starała się wysyłać wkłady na bieżąco, ale przygotowanie próbników jest czasochłonne, więc proszę o odrobinę cierpliwości w tym zakresie :)

Wykup dostęp za 397 zł

Dla kogo jest ten kurs:

Pierwsza część kursu konstrukcji i szycia torebek skierowana jest do pewnych siebie początkujących lub średniozaawansowanych szycioholików. Nie jest to kurs dla osób, które nigdy nie siedziały przy maszynie, ale nie koniecznie musisz mieć doświadczenie w szyciu torebek.

Kurs będzie dla Ciebie odpowiedni, jeżeli:

 • chcesz poznać proces powstawania torebek od A do Z
 • marzysz, by tworzyć torebki od podstaw i chcesz to robić w świadomy, bardziej przemyślany sposób
 • chcesz nauczyć się zasad konstrukcji i tworzyć szablony na torebki oraz akcesoria w typie O oraz D
 • chcesz poczuć się pewniej podczas pracy z wykrojami oraz nauczyć się wprowadzania modyfikacji do istniejących form
 • chcesz nauczyć się szyć torebki i akcesoria w typie O oraz D
 • chcesz opanować szycie łuków oraz rogów
 • chcesz przekładać swoje pomysły na fizyczne, funkcjonalne produkty 
 • chcesz lepiej zrozumieć, jak usztywniać torebki i podkreślać ich kształt
 • lubisz eksperymentować i bawić się szyciem

W kursie znajdziesz gotowe rozwiązania, ale ostatecznie zależało mi na przekazaniu wiedzy w bardziej uniwersalny i przekrojowy sposób, a nie nauce Ciebie szycia jednego modelu. Z tego względu pewna doza samodzielności i chęć testowania różnych opcji jest tutaj zdecydowanie wskazana 😉

Dla kogo NIE jest ten kurs:  

Kurs nie będzie dla Ciebie odpowiedni, jeżeli wszystkie lub większość wymienionych tutaj punktów Ciebie dotyczą: 

 • potrafisz uszyć i skonstruować od podstaw wszystkie modele kursowe
 • potrafisz uszyć i skonstruować od podstaw wszystkie przykładowe modele, obrazujące typ O oraz D, pokazane na tej stronie
 • znasz materiały i sztywniki wykorzystywane przy tworzeniu torebek
 • wiesz jak pracować z wkładami usztywniającymi i budować strukturę torebki
 • znasz podstawowe techniki szycia wykorzystywane przy tworzeniu torebek
 • znasz podstawowe zasady konstrukcji
 • wiesz jak samodzielnie wprowadzać modyfikacje do szablonów np. dodać do torebki kieszeń otwartą lub kieszeń z zamkiem, powiększyć lub pomniejszyć formę, wprowadzać do niej cięcia
 • chcesz pracować jedynie ze skórą (w kursie skupiam się raczej na tkaninach i materiałach syntetycznych, które w większości wypadków wymagają innego wykończenia)
 • nie lubisz testowania, tworzenia prototypów, czy szukania rozwiązań, wolisz mieć wszystko podane "na tacy" - w takim wypadku lepsze będą dla Ciebie gotowe szablony :)

Lekcje w sekcji wprowadzającej

Wprowadzenie
 • O kursie
  2:17
 • Zanim zaczniesz konstruować i szyć torebki
  6:34
Materiały i narzędzia przydatne podczas szycia torebek
 • Narzędzia i dodatki przydatne przy szyciu torebek
  22:33
 • Materiały wykorzystywane do szycia torebek
  23:16
 • Flizeliny i sztywniki
  24:07
Ogólne zagadnienia związane z szyciem torebek
 • Wycinanie elementów i przenoszenie oznaczeń z szablonu
  23:09
 • Metody podkreślania kształtu torebki
  9:01
Podstawowe techniki szycia wykorzystywane przy szyciu torebek
 • Szycie łuków płaskich i przestrzennych
  12:04
 • Szycie rogów płaskich i przestrzennych
  8:20
 • Przyszywanie lamówki
  9:26
 • Wszywanie wypustki
  8:16
 • Ścieg ręczny kryty
  6:17
Wprowadzenie do konstrukcji
 • Podstawowe narzędzia i zasady tworzenia konstrukcji
  14:41
 • Makiety i prototypy
  5:37

Lekcje w kursie konstrukcji i szycia torebek w typie O oraz D

Wprowadzenie
 • Wprowadzenie
  3:30
Konstrukcja typu O
 • Założenia projektowe
  3:44
 • Konstrukcja bazy w typie O
  16:29
 • Podszewka
  5:37
 • Wykończenie i wycinanie elementów
  11:19
Szycie torebki box na 3 sposoby - wstęp
 • Wprowadzenie
  3:10
 • Materiały oraz przygotowanie elementów do szycia
  16:57
Szycie torebki Lena - box metoda 1
 • Szycie podszewki
  16:55
 • Szycie zaczepów
  7:20
 • Szycie panelu środkowego
  12:18
 • Doszywanie panelu przodu i tyłu
  21:53
 • Doszywanie podszewki
  9:53
Szycie torebki Lena - box metoda 2
 • Szycie zaczepów
  7:39
 • Szycie panelu środkowego
  16:05
 • Doszywanie panelu przodu i tyłu
  10:43
 • Wykończenie brzegów lamówką
  11:32
Szycie torebki Lena - box metoda 3
 • Szycie zaczepów
  7:39
 • Szycie panelu środkowego
  14:13
 • Doszywanie wypustki oraz ścianek torebki
  23:31
 • Wykończenie torebki
  6:11
Modyfikacje konstrukcji O
 • A może 2 komory?
  34:25
 • Typ O to nie tylko torebki box
  9:42
 • Pomniejszanie i powiększanie formy na przykładzie konstrukcji O
  7:30
Torebka typu D - konstrukcja i szycie
 • Konstrukcja bazy torebki w typie D
  22:32
 • Materiały oraz przygotowanie elementów do szycia
  10:49
 • Szycie torebki w typie D
  34:45
Modyfikacja podstwowej formy w typie D
 • Modyfikacja bazy w typie D
  26:30
 • Materiały oraz przygotowanie elementów
  4:07
 • Szycie torebki z ozdobną listwą
  59:41
Elementy uzupełniające do torebek
 • Wstęp
  1:58
 • Regulowany pasek na ramię
  39:57
 • Kieszeń otwarta
  11:47
 • Kieszeń z zamkiem
  24:11
 • Kieszeń z zamkiem w cięciu
  18:19
Budowanie struktury torebek
 • Budowanie struktury torebek
  19:22
 • Zakończenie
  0:53

Najczęściej zadawane pytania

Kurs został stworzony z myślą o osobach, które nie mają dostępu do całego parku maszynowego, dlatego do szycia wystarczy Ci maszyna płaska - czy to wieloczynnościowa, czy przemysłowa. Miej jednak na uwadze, że każda maszyna ma swoją specyfikę i różnie radzi sobie z grubszymi warstwami, których w torebkach nie brakuje. W kursie wykorzystuję również praskę kaletniczą do nabijania nitów. W jednym modelu torebki (tej dwukomorowej) możliwość ich nabicia jest wskazana, ale ostatecznie da się bez nich obejść.

Wykup dostęp za 397 zł

O mnie

Nazywam się Gosia Bromirska i uwielbiam rozkładać torebki na czynniki pierwsze!

Chociaż projektowanie jest ciekawe, to zawsze najbardziej pociągała mnie ta techniczna strona tworzenia (zresztą nie tylko w szyciu) - opracowywanie szablonów, technik szycia, czy rozgryzanie sposobów na utrzymanie kształtu modelu to coś, w czym odnajduję się najlepiej. Proces, w którym wymyślona forma krok po kroku przeobraża się w fizyczny przedmiot jest niezwykle wciągający i ekscytujący, i mam nadzieję, że uda mi się Ciebie tą pasją, chociaż częściowo, zarazić ;)

Moja przygoda z szyciem zaczęła się ponad 15 lat temu. Przez ten czas szyłam i konstruowałam nie tylko torebki, ale także odzież czy bieliznę. Miałam okazję poznać te dziedziny zarówno od strony małej działalności, jak i takiej większej, przemysłowej. Przez 2 lata prowadziłam własną firmę rękodzielniczą, a zebrane przez ten czas doświadczenie wykorzystałam do stworzenia marki Ardente Design. Teraz wspieram hobbystów i rękodzielników w rozwijaniu ich warsztatu, przy okazji wciąż, systematycznie, szlifując swój.