Marzysz o tworzeniu torebek zupełnie od podstaw? Przemienianiu swoich pomysłów na fizyczne twory, które będziesz prezentować z dumą? Chcesz zyskać pewność siebie w pracy z szablonami i nauczyć się modyfikować wykroje, by uzyskać dokładnie to, czego potrzebujesz?
Jeżeli Twoja odpowiedź na te pytania brzmi TAK, to mój Kurs Konstrukcji i Szycia Torebek jest dla Ciebie stworzony! 😉
Kurs Konstrukcji i Szycia Torebek zaplanowany został jako seria kursów, omawiająca 9 najpopularniejszych typów form torebek. W pierwszej części, którą teraz oddaję w Twoje ręce, omówimy dwa z nich, typ O oraz D.
W pierwszej części Kursu Konstrukcji i Szycia Torebek chcę przede wszystkim zbudować dla Ciebie solidną podstawę do pracy nad różnymi formami. Przedstawić Ci najważniejsze narzędzia i materiały wykorzystywane przy szyciu torebek. Przećwiczyć z Tobą bazowe techniki szycia, które pojawiają się niemal w każdym projekcie. Pokazać Ci jak przygotowywać wykroje, tak by wszystkie ich elementy do siebie pasowały i były odpowiednio opisane. A także ośmielić Cię do eksperymentowania i bawienia się zarówno szyciem, jak i konstrukcją.
Popracujemy także nad zwiększeniem świadomości podejmowanych decyzji na różnym etapie prac. Dzięki dobrej analizie projektu, dobraniu do niego odpowiednich materiałów, technik szycia czy sposobu usztywnienia, będziesz w stanie wyciągnąć 200% z posiadanej maszyny i tworzyć modele idealnie dopasowane do własnych potrzeb.
Dzięki temu kursowi poznasz proces tworzenia torebki od A do Z!
Dzięki temu kursowi zyskasz większą pewność siebie podczas pracy nad nowymi modelami i nie będziesz więcej polegać jedynie na gotowcach! Możesz tworzyć torebki, których nie ma nikt inny! :)
Pierwsza część kursu konstrukcji i szycia torebek skierowana jest do pewnych siebie początkujących lub średniozaawansowanych szycioholików. Nie jest to kurs dla osób, które nigdy nie siedziały przy maszynie, ale nie koniecznie musisz mieć doświadczenie w szyciu torebek.
Kurs będzie dla Ciebie odpowiedni, jeżeli:
W kursie znajdziesz gotowe rozwiązania, ale ostatecznie zależało mi na przekazaniu wiedzy w bardziej uniwersalny i przekrojowy sposób, a nie nauczeniu Ciebie szycia jednego modelu. Z tego względu pewna doza samodzielności i chęć testowania różnych opcji jest tutaj zdecydowanie wskazana 😉
Kurs nie będzie dla Ciebie odpowiedni, jeżeli wszystkie lub większość wymienionych tutaj punktów Ciebie dotyczą:
Pierwsza część Kursu Konstrukcji i Szycia Torebek składa się z 2 sekcji. Po zakupie sekcja wprowadzająca oraz praktyczna będą dostępne jako 2 osobne kursy. Dokładną listę lekcji, składających się na daną sekcję, znajdziesz poniżej.
Sekcja wprowadzająca to ok. 2,5-godzinne wprowadzenie do szycia i konstruowania torebek. Z lekcji wprowadzających dowiesz się jakie narzędzia, materiały i dodatki wykorzystywane są przy szyciu torebek, a także poznasz podstawowe techniki wykorzystywane podczas tworzenia akcesoriów.
W drugiej sekcji przejdziemy już do praktyki i tworzenia modeli w typie O oraz D.
Z lekcji poświęconych tej konstrukcji dowiesz się jak całkowicie od podstaw stworzyć bazowy wykrój na torebkę box, a także jak ją uszyć na 3 sposoby:
Poznanie tych metod zapewni Ci swobodę w pracy nad różnymi formami w typie O. Dzięki tym metodom zyskasz możliwość idealnego dopasowania techniki szycia do własnych preferencji, posiadanej maszyny, kształtu torebki, wybranych materiałów, czy sposobu usztywnienia swojej pracy.
W kursie omówimy także możliwości, jakie daje konstrukcja O, a także podam Ci przepis na uroczy model dwukomorowy.
Z lekcji poświęconych konstrukcji D dowiesz się jak stworzyć szablon na podstawowy model takiej torebki, a następnie jak go uszyć, wykorzystując jedną z metod poznanych przy tworzeniu torebki box. Wspólnie przemodelujemy również bazę konstrukcji D na inną, bardziej złożoną formę. Dzięki temu zobaczysz, że wprowadzanie różnych modyfikacji do wykroju jest naprawdę łatwe i przyjemne.
Typ O oraz D są niezwykle uniwersalnymi formami, na podstawie których stworzysz najróżniejsze torebki, torby, plecaki, a także nerki czy kosmetyczki. W kursie pokażę Ci szycie wybranych modeli, ale założenie jest takie, by dać Ci wiedzę i swobodę w tworzeniu swoich własnych form.
W kursie nie mogło zabraknąć także detali. Dzięki lekcjom uzupełniającym nauczysz się dodawać proste elementy do bazowych form torebek, jak również modyfikować istniejące wykroje. Przećwiczymy szycie paska do torebki na 2 sposoby, a także omówimy szycie i wykończenie paska z ekoskóry. Pokaże Ci również, jak dodać 3 typy kieszeni do szablonu torebki oraz jak, krok po kroku, je uszyć. Będą to:
Na koniec podsumujemy temat budowania struktury torebek, czyli usztywniania szytych prac. Jest to chyba najbardziej istotny aspekt tworzenia torebek i jego dobre zrozumienie sprawi, że będziesz tworzyć pięknie prezentujące się i funkcjonalne akcesoria.
Lista lekcji z sekcji praktycznej znajduje się poniżej.
Kurs został stworzony z myślą o osobach, które nie mają dostępu do całego parku maszynowego, dlatego do szycia wystarczy Ci maszyna płaska - czy to wieloczynnościowa, czy przemysłowa. Miej jednak na uwadze, że każda maszyna ma swoją specyfikę i różnie radzi sobie z grubszymi warstwami, których w torebkach nie brakuje. W kursie wykorzystuję również praskę kaletniczą do nabijania nitów. W jednym modelu torebki (tej dwukomorowej) możliwość ich nabicia jest wskazana, ale ostatecznie da się bez nich obejść.
Nazywam się Gosia Bromirska i uwielbiam rozkładać torebki na czynniki pierwsze!
Chociaż projektowanie jest ciekawe, to zawsze najbardziej pociągała mnie ta techniczna strona tworzenia (zresztą nie tylko w szyciu) - opracowywanie szablonów, technik szycia, czy rozgryzanie sposobów na utrzymanie kształtu modelu to coś, w czym odnajduję się najlepiej. Proces, w którym wymyślona forma krok po kroku przeobraża się w fizyczny przedmiot jest niezwykle wciągający i ekscytujący, i mam nadzieję, że uda mi się Ciebie tą pasją, chociaż częściowo, zarazić ;)
Moja przygoda z szyciem zaczęła się ponad 15 lat temu. Przez ten czas szyłam i konstruowałam nie tylko torebki, ale także odzież czy bieliznę. Miałam okazję poznać te dziedziny zarówno od strony małej działalności, jak i takiej większej, przemysłowej. Przez 2 lata prowadziłam własną firmę rękodzielniczą, a zebrane przez ten czas doświadczenie wykorzystałam do stworzenia marki Ardente Design. Teraz wspieram hobbystów i rękodzielników w rozwijaniu ich warsztatu, przy okazji wciąż, systematycznie, szlifując swój.